Chrzest Św. i rodzice chrzestni
CHRZEST ŚWIĘTY
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.
Katechizm Kościoła Katolickiego Roz.1 Art.1
Udzielanie sakramentu Chrztu Świętego w parafii NAWIEDZENIA NMP w Orzeszu
Sakramentu Chrztu Św. udzielamy w II niedzielę miesiąca - podczas Mszy świętej o godz. 12.00
W uzasadnionych wypadkach chrzest może odbyć się w innym terminie.
WYMAGANIA DLA RODZICÓW I CHRZESTNYCH:
Katecheza dla rodziców i chrzestnych - OBOWIĄZKOWA w sobotę poprzedzającą niedzielę chrztu o 19.00 w kościele, zawsze jednak kierować się ogłoszeniami duszpasterskimi z bieżącego tygodnia.
UWAGA ! - (mogą w niej uczestniczyć osoby i przyszli rodzice chrzestni, którzy proszeni są za chrzestnych w innych parafiach, czy diecezjach.
!!! Jeżeli rodzic chrzestny jest spoza parafii i nie może być na katechezie chrzcielnej – wtedy uczestniczy w niej w swojej parafii, przynosząc do parafii chrztu potwierdzeniem, że uczestniczył w katechezie
Z nauki Kościoła o Chrzcie Świętym.
Otrzymując Chrzest Święty jesteśmy włączeni do Kościoła, stajemy się członkami Ludu Bożego. Z chwilą decyzji o chrzcie swego dziecka rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania religijnego. Wychowanie religijne dziecka posiada decydujące znaczenie dla całego późniejszego jego życia. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców, a nawet - w wyjątkowych sytuacjach - przejąć wychowanie religijne. Wiara rozświetla nawet najtrudniejsze chwile życia. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych łaską wiary, nadziei i miłości.
Kto może być chrzestnym dla dziecka?
Chrzestnymi dla dziecka mogą być osoby, które przyjęły sakrament chrztu, eucharystii i bierzmowania. Ponadto są osobami praktykującymi, które swym życiem mogą dać dziecku przykład wiary.
Nie mogą być CHRZESTNYMI - osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie, wolnym związku lub nie mający nic wspólnego z życiem Kościoła. Wymagany wiek - ukończone 16 lat.
Jakie dokumenty należy mieć przy sobie zgłaszając dziecko do Chrztu Św.?
- Zgłoszenia dziecka do chrztu powinien dokonać rodzic (nie jest konieczna obecność obojga rodziców), który przedstawia swój dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka (do wglądu), gdzie duszpasterz przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka, które ma zostać ochrzczone.
- Należy podać dane rodziców chrzestnych, tj. ich imiona i nazwiska, wiek i adres, datę zawarcia ślubu kościelnego.
- Jeżeli kandydaci na rodziców chrzestnych mieszkają w innej parafii niż parafia, gdzie ma być ochrzczone dziecko, należy przy zgłoszeniu dziecka do chrztu przedstawić zaświadczenie, iż mogą być rodzicami chrzestnymi.
- Zaświadczenie o dopuszczeniu do godności matki chrzestnej / ojca chrzestnego wydaje parafia, na terenie której obecnie mieszkają kandydaci. NIE CHODZI O MIEJSCE ZAMELDOWANIA ALE O MIEJSCE, GDZIE OBECNIE MIESZKAM, CHODZĘ DO KOŚCIOŁA Wymóg ten dotyczy również osób przebywających za granicą (ponieważ tam mieszkam i tam też spełniam praktyki religijne – stamtąd biorę zaświadczenie).
UWAGA !!! Po skompletowaniu wyżej wymienionych dokumentów RODZIC w kancelarii parafialnej przedstawia dokumenty i duszpasterz wypełnia 'Formularz zgłoszenia chrztu dziecka' (pobierz formularz), na podstawie którego po udzieleniu dziecku sakramentu chrztu, dokonany zostanie stosowny zapis w parafialnej księdze chrztów