I Komunia Święta

I Komunia Św. 2020

Pierwsza_Komunia_Swieta

Wczesna Komunia Święta - 10 maja 2010 - godz. 9.00

I Komunia Święta – 10 maja 2020 - godz. 10.30.

Czym jest Pierwsza Komunia Święta dla dziecka i jego rodziców

Pierwsza Komunia Święta to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Eucharystia wraz z komunią świętą jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego. Los każdego z nas w dużej mierze zależy od tego, czym się karmimy na co dzień. Ważna jest zdrowa żywność dla naszego ciała, ale jeszcze ważniejsze jest to, czym karmimy nasz umysł i nasze serce.

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej dziecka to dla całej rodziny szansa na pogłębienie przyjaźni z Bogiem oraz na odnowienie życia zgodnie z zasadami Ewangelii. Jeżeli rodzice i dzieci nie żyją na co dzień mądrością Ewangelii, jeżeli w niedziele i święta nie spotykają się z Bogiem w Eucharystii, to Pierwsza Komunia Święta stanie się jedynie epizodem i miłym wspomnieniem, które powiększy wprawdzie zasób rodzinnych fotografii, ale nie wpłynie na jakość wychowania dziecka ani na sposób jego postępowania.

Pierwsza Komunia Święta to dla rodziców przypomnienie o tym, że powinni oni karmić swoje dziecko tymi samymi wartościami i prawdami, którymi karmi nas Bóg. To właśnie rodzice mają być pierwszymi świadkami tego, że Bóg każdego z nas doskonale rozumie i nieodwołalnie kocha. Rodzice dają dziecku czytelne świadectwo o miłości Boga do człowieka wtedy, gdy nie tylko do dziecka, ale również do siebie nawzajem odnoszą się z szacunkiem i z radosną miłością. Miłość doświadczana w rodzinie sprawia, że dziecku łatwo będzie uwierzyć w to, że Bóg kocha je nieodwołalnie i bezwarunkowo.

Pierwsza Komunia Święta to okazja do tego, by wraz z dzieckiem wspomnieć i ponownie przeżyć chrzest święty, czyli pierwszy sakrament, który przyjęło ich dziecko. Chrzest to bowiem sakrament, w którym Bóg zawierzył rodzicom dziecko, które On kocha i które jest Jego przybranym dzieckiem. Prosząc o chrzest, rodzice zobowiązali się do tego, by codziennie karmić swojej dziecko Bożą prawdą o człowieku i Bożą miłością do człowieka.

Innym ważnym zadaniem rodziców w okresie bezpośredniego przygotowania do I Komunii Świętej jest prowadzenie dziecka na duchową głębię. Chodzi tu zwłaszcza o wyjaśnianie dziecku, że to, co najważniejsze, jest ukryte przed naszym wzrokiem. To, co decyduje o naszym życiu i o naszym losie, opiera się bowiem na miłości i na zaufaniu. Gdy dziecko bawi się na podwórku i jest pewne, że rodzice je kochają, to takie dziecko pozostaje spokojne, gdyż nie boi się tego, że oni gdzieś sobie wyjadą i że na zawsze pozostawią je bez opieki. Podobnie jeśli rodzice pomogą dziecku upewnić się, że jest kochane przez Boga, wtedy będzie ono potrafiło spotykać się i rozmawiać z Niewidzialnym Bogiem.

Niezwykle ważnym sposobem przyprowadzania dziecka do Boga jest wspólna modlitwa w rodzinie, regularny udział całej rodziny w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, a także wspólna lektura Pisma Świętego, które w prosty i poruszający sposób opowiada niezwykłą historię miłości Boga do człowieka.

Ważnym zadaniem rodziców jest uczęszczanie wraz dzieckiem na katechezy w parafii (dzieci wczesnikomunijne) które stanowią bezpośrednie przygotowanie do uroczystości I Komunii Świętej. Wielką szansą na przyprowadzanie dziecka do Boga jest opowiadanie o Przyjacielu, który zawsze nas rozumie i kocha, który chroni nas przed naszą własną słabością i który karmi nas samym sobą. Ważne jest też to, by rodzice opowiadali dziecku o tym, że oni również potrzebują przyjaźni z Bogiem, który uczy nas żyć mądrze i radośnie.

OBOWIĄZKOWE  SPOTKANIA  FORMACYJE  DLA  RODZICÓW  W  KOŚCIELE  2019/2020:

Wrzesień - 12.09 – g. 18.00 ;

Październik - 10.10 – g.18.00 (ponieważ jest różaniec)

Listopad - 14.11 – g.17.30 ;

Grudzień - 12.12 – g. 17.30 ;

Luty - 13.02. – g. 17.30 ;

Marzec - 12.03 – g. 17.30 ;

Kwiecień – do ustalenia

KOCHANI  RODZICE

Kiedy mówię o tym, że to wy przygotujecie wasze dziecko do Pierwszej Komunii to nie oczekuję rzeczy niezwykłych. Przeciwnie – bardzo prostych. Trzeba jedynie mieć trochę odwagi, by zacząć. Tak jak rozmawiacie z dzieckiem na różne tematy tak też rozmawiajcie o Bogu, Kościele, codzienności. Tak jak potraficie. Klękajcie z dzieckiem do modlitwy. Otwórzcie Ewangelię i czytajcie razem o Jezusie. No i razem, rodzinnie, idźcie do Kościoła. Zróbcie to a nikt lepiej nie przygotuje dziecka do Pierwszej Komunii…

Szczęść Boże, ks. Proboszcz