Historia naszej parafii

 

 

Na początku 1906 r. utworzono w Orzeszu kurację. Powstała ona z części parafii Wielkie Dębieńsko i części parafii Woszczyce. W 1912 r. podniesiono ją do rangi samodzielnej parafii. Kuratusem oraz pierwszym proboszczem parafii był ks. Józef Kulig.

 

Problemem orzeskiej parafii była mała pojemność kościoła pw. św. Wawrzyńca. Nowy kościół pw. Nawiedzenia NMP wybudowano w latach 1926-1930. Poświęcenia dokonał 14 grudnia 1930 r. ks. Aleksander Skowroński. Kościół został konsekrowany 7 maja 1960 r. Wystrój kościoła jest dziełem Edmunda Czarneckiego i Karola Gierlotki. Pierwotnie parafia należała do dekanatu dębieńskiego, który w 1985 roku został przekształcony w dekanat Orzeski.

żródło: Dzieje Orzesza, red. Robert Ratajczyk, Orzesze 2002.

Galeria

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryji w Orzeszu, siedziba: Orzesze, św.Wawrzyńca 2.